Trudno jest mówić o uniwersalnym patencie na dobre CV, ponieważ często pisze się inaczej z myślą o konkretnym celu. Warto uwypuklić w CV dorobek, który może mieć decydujące znaczenie w procesie rekrutacji lub ten, który jest naszą najsilniejszą stroną.
Ważnych jest jednak kilka podstawowych cech dobrego CV, których trzeba się trzymać:
1. Zwięzłość i maksymalna informatywność
2. Przejrzystość graficzna
3. Długość – im mniej stron, tym lepiej, zachowując jednak wielkość czcionki
Należy pamiętać, że ktoś, kto będzie czytał Twoje CV ma bardzo mało czasu i całą kupkę podobnych aplikacji na biurku. Wcale nie chce mu się tego wszystkiego czytać, więc ważne jest, aby już na pierwszy rzut oka Twoje CV robiło dobre wrażenie.
W standardowym CV należy zawrzeć w punktach (podaję po polsku i angielsku):
- Data i Miejsce urodzenia/Born
- Obecna pozycja/Present position (“np. wykonywany zawód, student etc.”)
- Edukacja/Education (“historia edukacji z podanymi latami”)
- Stopień naukowy/Scientific Degree
- Odbyte kursy, trening laboratoryjny lub pracownie indywidualne/Laboratory training and individual workroom activity (“w tym miejscu można wpisać wszystkie wcześniej odbyte praktyki, konferencje, szkolenia etc.”)
- Języki/Languages (“dobrze jest podać stopień znajomości języka”)
- Adres/Address (“miejsce zamieszkania, telefon kontaktowy oraz email”)
- Doświadczenie laboratoryjne/Laboratory experience (“można podać ogólnie projekty, nad którymi dotąd pracowałeś lub też techniki laboratoryjne, których cię nauczono”)
- Podstawy teoretyczne/Theoretical background (“zwięźle treść studiów, najlepiej działami biologii i medycyny doświadczalnej np. biologia molekularna i komórki, mikrobiologia etc.”)
- Hobby/hobby (“tutaj jest szansa pokazania swojej wszechstronności, drugiej strony, która dużo mówi o osobowości człowieka; niektórzy zwracają na to uwagę”)
- Zdrowie/Health (“myślę, że w niektórych okolicznościach może mieć znaczenie, czy jesteś palaczem, czy chorujesz na przewlekłe choroby etc.”)