Wiele instytucji naukowych prowadzi programy letnich praktyk dla studentów. Takie praktyki są wspaniałą możliwością spędzenia wakacji w interesującym kraju, w interesującym laboratorium, otrzymując skromne (ale wystarczające) stypendium.

Poniżej będziemy zamieszczać adresy internetowe stron takich programów. Jeśli znasz programy, które nie pojawiły się na liście, dopisz je koniecznie!

Europa

Cambridge – MRC-Laboratory of Molecular Biology

University of Cambridge oraz Medical Research Council prowadzą laboratorium biologii molekularnej, które przyjmuje studentów na letnie praktyki między czerwcem a wrześniem. Praktyki sa płatne i są dobrym punktem zaczepienia do robienia doktoratu w Cambridge. Aplikacje trzeba wysłać odpowiednio wcześniej do szefów grup, które was interesują.


Genetics Society – Genetics Society Summer Studentships

Genetics Society oferuje finansowanie wakacyjnych projektów studenckich (w obszarze szeroko pojętej genetyki) w Wielkiej Brytanii, stypendium wynosi 150 funtów tygodniowo (do 10 tygodni), co nie jest zawrotna sumą ale pozwala na przeżycie,aby ubiegać się o stypendium trzeba znaleźć pracownika naukowego będącego członkiem tej organizacji i namówić go na złożenie podania. Organizacja jest chyba stosunkowo mało znana i dlatego jest relatywnie łatwo, bez zbędnych formalności dostać stypendium. Jedyne co trzeba zrobić to trzeba przekonać do siebie potencjalnego supervisora, on następnie składa podanie z proponowanym przez niego projektem. Nawet 40 stypendiów dostępnych. Można wybrać dowolne miejsce w UK.


Madryt – CNIO

Hiszpańskie Narodowe Centrum Badań nad Rakiem (CNIO) oferuje ok. 15 miejsc na praktyki każdego lata. Otrzymujesz stypendium 500 Euro miesięcznie przez maksymalnie 2 miesiące. To naprawdę wspaniały program, życie jak w Madrycie :)

Heidelberg, Hamburg, Hinxton, Monterotondo, Grenoble – EMBL

EMBL to jedna z ważniejszych instytucji naukowych w Europie. Przez cały rok, a szczególnie w okresie wakacyjnym, możliwe jest uczestniczenie w płatnych praktykach laboratoryjnych. Aby skorzystać z tej możliwości, należy skontaktować się bezpośrednio z “Group leader”-em prowadzącym badania w danym laboratorium. Wybierz osobę, której badania Cię interesują i wyślij do niej swoje CV. Jeśli osoba ta uzna, że możesz się przydać w laboratorium (np. w przyszłości jako doktorant), chętnie postara się o pieniądze, by moc Cię zaprosić na kilka miesięcy współpracy. Powodzenia.


Freiburg – Max-Planck Institute of Immunobiology in Freiburg

Max-Planck Institut fuer Immunobiologie. Program stypendialny trwa od 1 lipca do 30 września, termin składania aplikacji 10 luty. Umowa o pracę. Wynagrodzenie 500 EUR + bezpłatne zakwaterowanie. Wymagane 2 rekomendacje i transkrypt ocen z zaliczonych dotychczas przedmiotów. Dodatkowe punkty przy aplikowaniu do innych Instytutów Maxa-Plancka.

Ameryka

Cold Spring Harbor Laboratory w stanie Nowy Jork – Watson School of Biological Sciences

Praktyki trwają 10 tygodni pomiędzy 12 czerwca a 20 sierpnia. Stypendium wynosi $3000 plus zakwaterowanie. Koszty przelotu pokrywa student.


Urbana w stanie Illinois – Howard Hughes Medical Institute
California Institute of Technology

Program praktyk letnich legendarnej uczelni Caltech. Praktyki można odbywać w różnych kierunkach badań (od Biologii po Matematykę). Co roku oferta praktyk jest inna… Warto spróbować, gdyż jest to dobra droga do doktoratu na Caltech.
Termin aplikacji: 22 Luty

University of Rochester Medical Center

Jeśli dotrzesz do Ameryki, dostaniesz $300/tydzień i darmowe zakwaterowanie. Program trwa 10 tygodni w od początku czerwca. Nie znam nikogo, kto brał udział w tych praktykach, ale wydają się ciekawe.
Termin aplikacji: 1 Marca

Dallas, Texas – Southwestern Medical Center

Program odbywa się pomiędzy 6 czerwca a 12 sierpnia w University of Texas Southwestern Medical Center. Stypendium wynosi $4750, ale trzeba z tego pokryć koszty zamieszkania. Cóż... Texas to inny świat, ale praktyki mogą być ciekawe :)
Termin aplikacji: 6 Lutego


Szukaj dalej…

Takich programów jest naprawdę dużo, można je łatwo znaleźć w internecie.
Dla ułatwienia szukania polecam następujące linki:

Pamiętaj, kiedy coś znajdziesz, to wyślij nam informację.